رویال بوک | مرجع دانلود رایگان کتاب

به رویال بوک خوش آمدید
خانه / ادبیات / کتاب مائده های زمینی از آندره ژید

کتاب مائده های زمینی از آندره ژید

زمینی

مائده های زمینی

مترجم: پرویز داریوش و جلال آل احمد
درباره‌ی نویسنده:
آندره ژید، نویسنده‌ی کتاب، بطور کلی از زمره خلاقانی است که آثار خود را برای مردم زمان خود ننوشته است.و اگر این کتاب بیست سال پس از انتشار ناگهان در موطن خود او مورد حسن استقبال شدید قرار گرفت و تا چند سال پرفروش‏ترین کتاب بازار بود – دلیل آن نیست که ترجمه آن بفارسی مصادف با زمانی باشد که درک این کتاب‏ برای فارسی زبانان هوشیار آسان شده باشد.
«ژید» نویسنده‏ای بود که مدت شصت سال از عمر هشتاد ساله خود را صرف نوشتن کرد و در اواخر عمر وی هیأت‏ قضات جایزه‌ی نوبل مجموع آثار او را بر اثر اهمیت و ارزش هنری آن‌ها و این‌که مشکلات زندگی آدمی در آن‌ها با عشقی‏ سرشار به‌ واقعیت و توجه خاص به نکات معرفت‌الروحی مطرح شده است – در خور دریافت جایزه شناختند. اگر داوری ایشان خواننده فارسی زبان را بسنده است، مترجمان نیز به همان قانعند.


این نویسنده معتقد بود – و این اعتقاد را چند بار به صراحت بیان کرد – که تکلیف هر نویسنده یا شاعر بزرگ آن است که‏ در مدت عمر خود لااقل یکی از آثار نویسندگان یا شاعران نامی ملل دیگر را بزبان خود ترجمه کند. وی خود در اواخرعمر «هملت» شکسپیر را به فرانسه برگرداند؛ اما هرگز نگفت که نویسندگان و شاعران خرده‌پا نباید دست به ترجمه‌ی آثاربزرگان بزنند و مترجمان این کتاب همین عدم نهی را در حکم پروانه عمل گرفتند.مائده های زمینی از آندره ژید